Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A sokoldalú ősi erő, a tölgyfa… Miért oly népszerű a tölgy a bútorgyártásban?

2022. 06. 13. 00:00:00

 

A válasz nagyon egyszerű: a TÖLGYFA BÚTOROK az örökkévalóságnak készülnek, melyek generációkat szolgálnak ki! Tudtad, hogy a tölgyfa bútor tartóssága a szabadban 70 – 80 – 120 év; tető alatt / fedett teraszon: 100 – 160 – 200 év; és beltéri bútorként ugyanazon szárazsági (páratartalom) mellett pedig 600 – 1000 év. Ez a fafajta a természet nagy ajándéka!

És mégis mire jó ez a tömörfa? Mert sok mindenre használhatjuk… először is remek tűzifa, mert magas a fűtőértéke, de mi nem ezért szeretjük, hanem mert gyönyörű a megjelenése, mert jellegzetesen szép a szálmintázata, mert többféle árnyalatban létezik, és mert strapabíró, tartós, könnyen megmunkálható, nem érzékeny a vetemedésre, ezenkívül jól mutat bármilyen felületkezeléssel és jól kombinálható például fémmel, üveggel és más fafajtával is.

                     

   

A világ egyik legkeresettebb fafajtái közé tartoznak a tölgyfák kedvező esztétikai megjelenésük, műszaki jellemzőik és tartósságuk miatt. A tölgyek lassú növekedése rendkívül sűrűvé teszi a fát, így nagyon szívóssá, erőssé és tartóssá válik, de ennek köszönhetően igazán drága is. Ha ápolják és vigyáznak a tölgy bútorokra, évszázadokig velünk maradnak. Ideális beltéri bútoroknak, de készülhet belőle kültéri bútor is, azonban kültérre csak védőkezeléssel ajánlott. Nem érzékeny a vetemedésre, folt-, karc- és kopásálló. Könnyen megmunkálható, olajozható, jól pácolható, magas minőségű, prémium fa. Különböző anyagok (fém, üveg stb.) párosításával izgalmas exkluzív bútorok születnek a tölgyfából. Természetesen ez a sok jó tulajdonság, a hosszú növekedési idő, a több hónapos lassú szárítás (kétszer annyi idő, mint ami kell a bükknek vagy az akácnak), a minőségi vasalatok mind hozzájárulnak a tölgyfa és a belőle készült bútorok minőségéhez, és természetesen az árához. Drága, de tökéletes befektetés!

De kezdjük az elején… egy kis érdekesség a tölgyfáról.

Tudtátok, hogy a tölgyfa minden civilizációban szerepet kapott? Az ókori görögök a tölgyfa leveléből jósoltak, úgy vélték, hogy a tölgyekben Zeusz lakozik. A keltáknál a tölgy jelképezte az életet. A rómaiaknál pedig, aki megmentette egy másik polgár életét egy arany tölgykoszorút kapott. És már az ókorban használta az építőipar és a hadászat a tartóssága miatt. A vasúti talpfák is tölgyből készülnek. És nem felejthetjük el, hogy nagy szerepet játszik a borok és egyes szeszes italok (whisky, portói, sherry) érlelésénél is, és természetesen a különböző országokból származó tölgyekből készített hordók más – más ízeket és illatot adnak az italhoz. 

   

De! Jöjjön a csoportosítás! A tölgyfajták száma óriási, de általában két csoportba osztják, illetve Magyarországon van egy másik csoportosítás is (nemes tölgyek és azok, amelyek nem sorolhatók a nemesek közé). Azonban a különböző tölgyfák színváltozata és textúrája nemcsak attól függ, hogy melyik csoportba tartozik, hanem attól is, hogy milyenek a növekedési körülmények és hol nőtt fel, és még fánként is változhat, hiszen nincs két egyforma fa, ahogy nincs két egyforma tölgyfa bútor, tölgyfa étkezőasztal sem.

    

     

Megkülönböztetünk 2 főcsoportot: vörös tölgyek és fehér tölgyek.

1, Vörös tölgyek, ezek nemes tölgyek:

-          főként Észak –Amerikában terjedtek el

-          egyenes szemcsés mintázatú, durva textúrájú

-          rózsaszínes – vörös árnyalatú

-          szilárd és tartós, emiatt alkalmas szekrények, polcok, asztalok, fatárgyak készítésére

-          főbb fajták (nem az összes): kaliforniai fekete tölgy, babértölgy, skarlát tölgy, déli vörös tölgy, fekete tölgy, vízi tölgy stb.

2, Fehér tölgyek, melyek ugyancsak a nemes tölgyek közé tartoznak:

-          ezek a tölgyek főként Európában megtalálhatók

-          egyenes erezet, durva textúra

-          keménysége magasabb, mint a vörös tölgyé, ezért előszeretettel használja az építőipar, és kiválóan alkalmas padlóburkolatnak, vasúti sínek talpfáinak is, és természetesen gyönyörű bútorok készülnek belőle.

-          jól blokkolja a nedvességet, kevéssé vetemedik.

-          főbb fajták: kocsányos és kocsánytalan tölgy (ezekkel a tölgyfákkal dolgozunk mi is az erdélyi gyárunkban); de ide tartozik a gesztenye tölgy, a mocsári fehértölgy, a fehértölgy, a mocsári gesztenyetölgy stb.

3, És van még egy tölgyfajta, ami azonban nem sorolható a nemes tölgyfák közé, ez nem más, mint a Csertölgy:

-          főként Ázsia és Európa a lelőhelye

-          leggyakoribb magyarországi tölgyfajta

-          az európai tölgyek közül ez nő a leggyorsabban

-          azonban jóval kevesebb csersavat tartalmaz, ezért nem olyan tartós, szabad térben hamarabb korhad

-          számos fahibával is rendelkezik

-          színe idővel szürkés lesz

-          előszeretettel használják furnérgyártásban és farostlemez gyártásában, illetve a rusztikus tölgyfa bútorokhoz nemes tölgyekhez viszonyítva a csertölgy bútorok ára kedvezőbb.

     

A nemzetközi fakereskedelemben a kocsányos, kocsánytalan, a molyhos, a vörös, az amerikai és a csertölgy van leginkább jelen.

Fontos megjegyezni, hogy a faipar nem különíti el a kocsányos és kocsánytalan tölgyet a sok hasonló jellemzők miatt, tehát ők egy nagyon jó unokatestvérek. Mindkettőre jellemző:

-          Európa, Észak-Afrika, Kis-Ázsia a termőhelye

-          általában 20 – 40 méter magasra nőnek, és általában 1,5 – 2 méter átmérőjűek

-          világosbarna, olívazöld árnyalattal

-          egyenes, keskeny évgyűrűk, durva textúra

-          könnyű dolgozni velük

-          sok a csersav, nagyon tartósak

-          igényes, magas minőségű fabútorok készülnek belőlük

-          és egy érdekesség, hogy 2015. év fája a kocsányos tölgy lett.

Most már Ti is tudjátok, hogy miért is a tölgyfa az egyik legértékesebb és legkeresettebb bútorfa, és miért is olyan drágák a tölgyfából készült étkezőasztalok, és egyéb bútorok, szekrények, polcok, fatárgyak és természetesen a székek, kanapék, szófák.

      

              

Egy étkezőasztal elkészítése egyszerűnek tűnhet, hiszen csak 4 lábra vagy középen 1 lábra szerelt faasztallap. De az asztal az étkező vagy a konyha fókuszpontja, és a fa amiből készül jelentős hatással van az étkezőasztal megjelenésére és hangulatára. Tehát maga a valódi tömörfa is kulcsfontosságú döntés. Például amíg egy rusztikus fenyő kiválóan alkalmas egy olcsó tömörfa asztalhoz, addig a csúcskategóriás étkezőasztalok tölgyfából, diófából, cseresznyefából, mahagónifából készülnek. Ezek a fák szép erezetűek, sötétebb tónusúak, kemények, tartósak, erősek, prémium minőségűek és luxus megjelenést kölcsönöznek bármely tömörfa bútornak.

                       

      

     

A minőséget, tartósságot és a szépséget választod, ha az étkezőasztalod, a bútorod tölgyfából készül szakértő kezek között!

#tölgyfaasztal #tölgyfabútor #tölgyfa #faasztal #étkezőasztal